A A A

Budowa paznokcia


Paznokcie są przydatkami skóry, które stanowią ochronę dla zakończeń palców rąk i stóp. Płytka paznokciowa jest lekko wypukła i leży na łożysku, które bogate jest w naczynia krwionośne i tym samym odżywia płytkę paznokciową oraz zabarwiają na lekko różowy kolor.

Pomiędzy płytką paznokciową a łożyskiem znajduje się macierz paznokcia, która jest podstawowym miejscem wzrostu paznokcia, w macierzy także regenerują się wszystkie komórki płytki paznokciowej. U podstawy każdego paznokcia znajduje się widoczna część macierzy mająca kształt białego półksiężyca lub też potocznie zwana obłączkiem.

Na samym dole płytki paznokciowej znajduje się naskórek, który chroni przed bakteriami, brudem i zakażeniami, z obu stron płytkę paznokciową okala obrąbek naskórkowy. Paznokcie rosną od 3 do 5 mm miesięcznie, a całkowity odrost paznokcia trwa od 3 do 6 miesięcy. Paznokcie rosną szybciej w lecie niż w zimie oraz w dominującej ręce, czyli u praworęcznych osób w prawej ręce, a u osób leworęcznych w lewej ręce.

Wzrost paznokci jest także szybszy u dzieci i u mężczyzn. Paznokcie u nóg rosną dwa razy dłużej niż u rąk.


 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com