A A A

Budowa skóry


Skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: naskórka, czyli wyższej warstwy, w tym powierzchniowej, oraz skóry właściwej, lub niższej, leżącej tuż pod naskórkiem, w której znajdują się naczynia krwionośne, włókna nerwowe oraz gruczoły łojowe i potowe.

Między tymi warstwami rozciąga się pofałdowana linia brodawek skóry. Pod skórą właściwą, w tkance podskórnej, tkwi warstwa tłuszczu, która nadaje skórze elastyczność i sprężystość. Zarówno skóra właściwa, jak i naskórek składają się z kilkudziesięciu cieńszych warstw i wszystkie one odgrywają rolę w normalnym funkcjonowaniu skóry.

NASKÓREK

Jest to uwarstwiona, lekko elastyczna błona, zbudowana z 5 warstw nabłonka. Nie zawiera naczyń krwionośnych, a zakończeń nerwowych bardzo niewiele. Naskórek przeszywają mieszki włosowe i przewody gruczołów potowych oraz łojowych. Cechują go małe bruzdy, odpowiadające dołkom, spowodowanym przez brodawki skóry.



Spotykamy następujące warstwy naskórka:

- warstwa rozrodcza (podstawna) - powstają w niej ciągle nowe komórki naskórka. Komórki te przylegają ciasno do siebie, tworząc jedną lub dwie warstwy wyściełające brodawki skóry. W warstwie podstawnej znajdują się komórki barwnikotwórcze, zwane melanocytami.

- warstwa kolczysta
- warstwa ziarnista
- warstwa jasna
- warstwa rogowa


SKÓRA WŁAŚCIWA

Leży tuż pod naskórkiem. Jest to bardzo wrażliwa i unaczyniona warstwa tkanki łącznej. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne, limfocyty, zakończenia nerwowe, gruczoły potowe i łojowe, mieszki włosowe, mięśnie przywłośne i brodawki. Złożona jest w 60% z wody i rozróżnia się w niej dwie części:
- warstwa brodawkowa- leży tuż pod naskórkiem, wpuklając stożkowe wypustki tkanki łącznej do jego wnętrza. Wzniesienia te nazywamy brodawkami. W niektórych brodawkach występują pętle włośniczek w innych zakończenia nerwowe. Warstwa ta stanowi najbardziej aktywny region skóry.
- warstwa siateczkowa- stanowi ona ciągłość z warstwą brodawkową i składa się z bardzo wrażliwej, unaczynionej tkanki łącznej.

Elementy tworzące wiązki tkanki łącznej to:
1. włókna kolagenowe
2. włókna elastyczne


TKANKA PODSKÓRNA
Jest to gruba warstwa tkanki łącznej tłuszczowej, leżącej poniżej skóry właściwej. Występują tu zraziki tłuszczu i wiotka tkanka łączna, która działa jako amortyzator, chroniąc delikatne struktury, jak naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Grubość tkanki tłuszczowej zależy od wieku, stanu zdrowia oraz cech osobniczych.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com