A A A

Choroby paznokci


Zmiany występujące w obrębie płytki paznokciowej są przeważnie nabyte lub wrodzone, mogą także towarzyszyć chorobom skóry lub ogólnoustrojowym. Powstają również na skutek braku witamin, niedoboru minerałów, niedożywienia a także w kontakcie z chemikaliami.

Najczęstsze zmiany płytki paznokciowej to:

GRZYBICA PAZNOKCI
- zmiany charakterystyczne dla grzybicy to: grube, pobruzdowane, szare, matowe i kruche paznokcie. Zmiany najczęściej występują od wolnego brzegu paznokcia, a następnie przechodzą na płytkę paznokciową. W początkowym stadium zmiany te dotyczą pojedynczych paznokci lecz łatwo przenoszą się na pozostałe, może dojść także do gromadzenia się pod płytką paznokciową masy rogowej ale dotyczy to zazwyczaj cięższych przypadków. W leczeniu zazwyczaj stosuje się zewnętrznie preparaty przeciwgrzybicze dostępne w postaciach kremów, maści, płynów i lakierów, a także doustne medykamenty przeciwgrzybicze.


DROŻDŻYCA -
charakterystyczne dla tej zmiany jest mocne zaczerwienienie oraz obrzęk. Zmiany te zaczynają się przy wale paznokciowym a przy jego ucisku wydobywa się ropna wydzielina. Dolegliwość ta obejmuje także płytkę paznokciową, która zaczyna się rozwarstwiać, staje się brunatna i przerośnięta. Gdy rozpoznamy tę dolegliwość to należy unikać częstego moczenia rąk oraz stosować miejscowo leki przeciwgrzybicze.

ZANOKCICA - choroba ta ma zmiany zbliżone do drożdżycy. Wał paznokciowy jest bardzo mocno zaczerwieniony także z ropną wydzieliną. Przebieg tej choroby jest bardzo bolesny i ostry. Przyczyną jest przeważnie zakażenie będące skutkiem urazu mechanicznego zanieczyszczonym przedmiotem. Leczenie wymaga interwencji lekarskiej gdyż należy przyjmować odpowiednio dobrane w tym celu antybiotyki. Zewnętrznie mogą pomóc okłady z ichtiolu lub sody.

ŁUSZCZYCA PAZNOKCI-
towarzyszy przeważnie łuszczycy skórnej i charakteryzuje się matową, kruchą i zgrubiałą płytką paznokciową. Czasami pojawiają się też punktowe wgłębienia na paznokciu. W leczeniu stosuje się przeważnie doustnie witaminę A a także preparaty na bazie dziegciu, korzystne jest także stosowanie maści salicylowej.

BIELACTWO PAZNOKCI
- występuje ono w postaci kropek lub prążków, w dowolnym miejscu na paznokciu. Bielactwo paznokci nie jest groźne, choroba ta może występować bez żadnej przyczyny lub może być spowodowane uszkodzeniem macierzy paznokcia np. mocnym odsuwaniem lub wycinaniem skórek.

BRUZDOWANIE PAZNOKCI:

- Bruzdowanie poprzeczne paznokci- na płytce pojawiają się rowki różnej długości i szerokości. Jeżeli bruzdy pojawiają się na wszystkich palcach i mniej więcej w jednym czasie to wskazywać to może na poważne schorzenia wewnętrzne. Bruzdy tego rodzaju pojawiają się też po chorobach którym towarzyszy wysoka gorączka, po chorobach zakaźnych, przy prowadzonej chemioterapii, przy niedożywieniu. Bruzdowanie towarzyszy także egzemie lub łuszczycy skóry na dłoniach.
- Bruzdowanie podłużne paznokci - nierówności powstają wzdłuż płytki paznokciowej, zmiany te najczęściej są dostrzegane po trzydziestym roku życia u kobiet. Zmiany te mogą być także dostrzegane w trakcie reumatoidalnego zapalenia stawów a także po zbyt mocnym wykonaniu manikiuru lub skaleczeniu paznokcia. Jeżeli zmiany pojawią się nagle i na kilku paznokciach należy skorzystać z porady lekarza dermatologa.

PRZEROST PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ
- paznokcie mają szponowaty kształt, płytka wznosi się ku górze nad naskórkiem, płytka jest zgrubiała i wydłużona. Paznokcie takie rosną dosyć wolno i są bardzo twarde. Jeżeli zmiany te są wrodzone to występują na wszystkich paznokciach, a jeżeli występują na kilku płytkach paznokciowych to może to być spowodowane urazami mechanicznymi, mogą być również przyczyną chorób serca lub płuc, a także może je spowodować zaburzenie krążenia. Przerost płytki paznokciowej występuje częściej u nóg gdyż wpływa na to noszenie zbyt ciasnego obuwia.

ŁAMLIWOŚĆ PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ - dolegliwość tę można rozpoznać po pękaniu wzdłuż bruzd pionowych a także po rozwarstwianiu się płytki paznokcia i wyszczerbaniu wolnego brzegu paznokcia. Zmiany te powstają najczęściej po niewłaściwym i zbyt częstym manikiurze. Przy częstym kontakcie z chemikaliami i częstym moczeniu i suszeniu rąk. Bardzo rzadko zmiany te mogą sygnalizować wewnętrzne zaburzenia w organizmie, może to świadczyć o złym krążeniu, artretyzmie lub niewłaściwym odżywianiu. Aby zapobiec łamliwości paznokci należy unikać częstego kontaktu z środkami myjącymi i piorącymi, stosujmy w tym celu rękawiczki gumowe wyścielane w środku bawełną. Używajmy zmywaczy do lakieru, które w swoim składzie nie mają acetonu, stosujmy odżywki do paznokci które utwardzą i odżywią je oraz wcierajmy w dłonie kremy odżywczo-nawilżające. Dbajmy o to aby nasze paznokcie były raczej krótkie.

ODDZIELANIE SIĘ PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ -
zmiana ta rozpoczyna się na wolnym brzegu paznokcia, płytka oddziela się od łożyska i jest to najczęściej przyczyną zakażenia grzybicą, łuszczycą, zakażenia bakteriami, może być także związane z urazami powstałymi przy pracy zawodowej. Często oddzielanie się płytki paznokciowej jest skutkiem działania mydeł i różnego rodzaju detergentów.

ZAKLĘŚNIĘCIE PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ -
paznokcie są wklęśnięte na środku płytki a także cienkie i łamliwe. Może to świadczyć o braku żelaza czyli anemii, zaburzeniu krążenia lub zaburzeniu równowagi w wydzielaniu hormonów tarczycy. Zmiany te występują także przy grzybicach. W leczeniu stosuje się preparaty żelaza, witaminy z grupy B i witaminę C oraz wyciąg z wątroby.

ZANIK PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ -
zmiany te charakteryzuje skracanie płytki, niekiedy nawet całkowity jej zanik. Często jest to dolegliwość wrodzona i jest skutkiem zaburzeń w rozwoju płodu. Może także świadczyć o stanie zapalnym lub zakażeniu ropnym w obrębie macierzy paznokcia.

ZMIANY ZABARWIENIA PAZNOKCI
:
- Żółte lub brązowe paznokcie - zmiany te powstają najczęściej na skutek częstego stosowania lakierów do paznokci o intensywnych barwach. Zmiany takie ustąpią samoistnie po kilku tygodniach, warunkiem jest tylko odstawienie mocno zabarwionych lakierów do paznokci. Aby przyspieszyć usuwanie tego zabarwienia można polerować paznokcie gładką stroną pilnika papierowego lub wcierać w paznokcie sok z cytryny, który wybieli paznokcie. Chcąc uniknąć w przyszłości takich zmian na paznokciach, przed nałożeniem na płytkę paznokcia intensywnie zabarwionego lakieru, pomaluj go bezbarwnym lakierem do paznokci, który ochroni płytkę przed mocnymi pigmentami. Paznokcie i palce mogą także ulec zażółceniu na skutek kontaktu z: papierosami, farbami do włosów lub zardzewiałego metalu. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą być objawami chorób nerek lub płuc.
- Białe lub ciemne plamki na paznokciach - są zazwyczaj wynikiem uszkodzenia paznokcia. Jeżeli plamki na paznokciach mają ciemne zabarwienie np. czarne lub granatowe to świadczy to o tym że pod uszkodzonym paznokciem wystąpiło krwawienie a powstałe ciemne plamki to strupki. Strupki te mogą doprowadzić do tego że paznokieć wokół ranki oddzieli się od łożyska i może w łatwy sposób dojść do infekcji. Aby tego uniknąć należy wówczas bardziej niż wcześniej dbać o nasze paznokcie, unikać kontaktu z detergentami, nie moczyć paznokci, nie używać lakierów do paznokci, a na noc smarować zraniony paznokieć wazeliną, aby chronić uszkodzoną część płytki. Ciemnoniebieskie zabarwienie pojawiające się pod półksiężycem może wskazywać na chorobę serca lub płuc, a także na złe krążenie, wówczas należy udać się do lekarza.



 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com