A A A

Choroby stóp


PĘKAJĄCE PIĘTY- jest to dolegliwość bardzo bolesna, która może powstać wskutek braku witamin i mocno zgrubiałego naskórka, na zmianę tę ma także wpływ noszenie twardego obuwia, a także niewłaściwa pielęgnacja i higiena stóp. Osoby które cierpią z powodu pękających pięt, powinny do codziennej higieny włączyć zcieranie pięt pumeksem oraz wcieranie kremów złuszczających. Zaleca się także używanie kremów z dużą zawartością witaminy A oraz smarowanie stóp Linomagiem.

ODPARZENIA-
są to zmiany mające najczęściej postać pęcherzy lub otarć. Powstają najczęściej na skutek noszenia twardego i nieprzewiewnego obuwia lub przy przegrzewaniu stóp, dlatego też aby zapobiec odparzeniom należy nosić wygodne i przewiewne obuwie a także bawełniane skarpety oraz używać przeciwpotowych kosmetyków do pielęgnacji stóp. Lecząc odparzenia stosujmy kąpiel z mięty, szałwii i kory dębu, a także używajmy płynów, które działają dezynfekująco i ściągająco.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ STÓP-
jak w większości dolegliwości kończyn dolnych także i w tym przypadku przyczyną jest zazwyczaj noszenie nieprzewiewnego obuwia a także skarpet i rajstop z tworzywa sztucznego. Czasami jednak nadmierna potliwość stóp może być wywołana poprzez cukrzycę, okres dojrzewania lub przekwitania, niektóre choroby zakaźne, a także stany napięcia nerwowego. Niezależnie od tego co jest przyczyną, należy pamiętać o właściwej higienie stóp, należy nosić przewiewne obuwie, unikać obuwia gumowego. Pilnujmy również aby nigdy nie nosić przez cały dzień tych samych butów. Stosujmy talki i dezodoranty do stóp, które dzięki składnikom odpowiednio dobranym zmniejszą potliwość stóp. Zaleca się także moczenie stóp w naparze szałwii i pokrzywy. Korzystnie wpłynie też wcieranie płynów przeciwpotowych po każdej kąpieli. Jeżeli dolegliwość ta będzie się utrzymywała nadal pomimo stosowania powyższych wskazówek to powinniśmy się udać do dermatologa, który znajdzie przyczynę i przepisze odpowiednie medykamenty.

ŻYLAKI
- żylaki są to nieregularnie skręcone żyły z licznymi rozszerzeniami w kształcie woreczków z jednoczesną niewydolnością zastawek żylnych w ich obrębie. Do czynników które wpływają na powstawanie żylaków zalicza się: prace w stojącej pozycji, ciąże, kruchość ścian naczyniowych, nadmierne rozciągnięcie naczyń. Jak rozpoznać żylaki: osoba z żylakami może odczuwać zmęczenie, ból oraz znaczną ociężałość nóg a czasem też przelotne skurcze mięśni. Długotrwałe stanie lub chodzenie potęguje te dolegliwości. Jedną z często spotykanych odmian żylaków są drobne czerwone lub fioletowe żyłki nazywane pajączkami lub żyłkami promienistymi. Tworzą się one w dowolnych miejscach, od góry aż po kostkę. Nie powodują one poważniejszych problemów zdrowotnych są one raczej defektem kosmetycznym. Chcąc zapobiec powstawaniu żylaków przestrzegajmy kilka zasad: - odpoczywając w domu w pozycji leżącej pilnujmy aby nasze nogi znajdowały się wyżej niż tułów. W tym celu pod nogi można wsunąć zwinięty koc lub poduszkę. - unikać wszelkiego ucisku, który może utrudnić odpływ krwi z kończyn dolnych. - jeżeli nasze nogi są spuchnięte lub ociężałe, profilaktycznie zadziałają rajstopy lub podkolanówki przeciwżylakowe. - osoby ze zbędnymi kilogramami powinny zadbać o to aby ich masa ciała się zmniejszyła, a także powinny unikać pracy w pozycji stojącej. - należy zadbać o ruch. Pilnujmy aby w trakcie długiego siedzenia lub stania robić krótkie przerwy aby chwilkę pochodzić. Siedząc można także wykonywać delikatne krążenia nogami. - na nasze nogi źle wpływają także wysokie obcasy a także zbyt ciasne obuwie. - wskazane są także ćwiczenia fizyczne a zwłaszcza pływanie.

HALLUXY ( PALUCH KOŚLAWY )
- jest to zniekształcenie stopy, którego przyczyną w dużym stopniu jest noszenie obuwia o wąskich noskach co powoduje przesuwanie się dużego palca do środka. Główka pierwszej kości zaczyna wystawać na bok i tworzy się tzw. powiększony staw. Poprzez ucisk obuwia na to miejsce skóra staje się cienka i delikatna i co za tym idzie podatna na stany zapalne, które objawiają się silnym bólem w tym miejscu. Utrudnia to chodzenie, które staje się wówczas uciążliwe a kroki są krótsze. Pomimo iż halluxy pojawiają się w młodości, to dolegliwość ta trwa aż do wieku średniego a nawet starczego. Aby zapobiec tworzeniu się palucha koślawego pamiętajmy przede wszystkim o noszeniu właściwego obuwia. W leczeniu stosujmy wkładki ortopedyczne a także kąpiele i nagrzewanie oraz należy zginać i odwodzić paluch tak często jak jest to możliwe. Jeżeli dolegliwość ta zwiększa się wówczas udajmy się do ortopedy, być może konieczna okaże się operacja palucha koślawego, daje ona bardzo dobre rezultaty ale niestety leczenie wówczas jest dosyć długie.

PŁASKOSTOPIE -
jest to zniekształcenie stopy, które charakteryzuje się bardzo niskim łukiem poprzecznym. U małych dzieci jest to bezbolesne lecz w późniejszym wieku ( gdy mięśnie są słabsze ) nie leczone może powodować ból. Czynnikami wpływającymi na powstawanie płaskostopia jest przede wszystkim noszenie niewłaściwego obuwia, otyłość a także ciąża. W leczeniu stosujmy wkładki ortopedyczne, ale przede wszystkim skorzystajmy z pomocy ortopedy, który ustali przyczynę i da nam odpowiednie zalecenia.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com