A A A

Czynniki wpływające na stan skóry c.d


WODA
Jest ona bardzo ważna, wspomaga trawienie, powoduje płukanie nerek, zapobiegając gromadzeniu się toksyn w organizmie.

GWAŁTOWNE CHUDNIĘCIE Zarówno w wyniku choroby jak i intensywnej diety, pozbawia skórę zawartości wody, powodując odwodnienie. Diety rzadko kiedy uwzględniają wszystkie niezbędne dla dobrego zdrowia i zdrowej skóry składniki odżywcze.

SEN
Jest najważniejszą kuracją upiększająca. Zapotrzebowanie na sen waha się osobniczo, ale odpowiednio długi, mocny sen jest ważny dla zachowania umysłowego i fizycznego zdrowia. Dobry sen w nocy pozwala błyszczeć oczom i jaśnieć skórze.

STRES I NAPIĘCIE
Są powodem podkrążonych oczu i zmarszczek na czole. Ponieważ skóra jest bardzo wrażliwym wskaźnikiem, często ujawnia nieprawidłowe reakcje, takie jak półpasiec, wyprysk a nawet czyraki.

ŚWIEŻE POWIETRZE I ĆWICZENIA FIZYCZNE
To są niezbędne czynniki dla zdrowia i dobrej kondycji. Ćwiczenia przyspieszają krążenie, zwiększają utlenowanie tkanek i przepływ przez nie krwi, co jest ważne dla skóry, ponieważ jej stan zależy od dostarczenia przez krew składników odżywczych.

HORMONY
Wpływają znacząco na stan skóry. W czasie pokwitania nierównowaga hormonalna jest odpowiedzialna za rogowacenie skóry, a hormony płciowe stymulują czynność gruczołów łojowych. Na początku cyklu menstruacyjnego zachodzą kolejne zmiany, czasem na skórze pojawiają się wykwity. Podczas ciąży dość powszechne są zaburzenia barwnikowe, ale zwykle znikają one po porodzie. Plamy barwnikowe mogą nasilać się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie nadfioletowe.

ŚRODOWISKO

Środowisko, w którym żyjemy wywiera niekiedy szkodliwy wpływ na skórę:
Klimat

1. klimat pustynny - wilgotność jest mała, skóra pozostawiona bez ochrony wysycha i starzeje się
2. klimat tropikalny - skóra jest przetłuszczona, pory bez przerwy otwarte, a pot nie ma możliwości wyparowania. Skóra jest ziemista, tłusta i wygląda niezdrowo.
3. klimat subtropikalny - skóra wygląda zdrowiej, jednak jest tłusta, a pory są rozszerzone.
4. klimat arktyczny - powoduje postępujące wysuszenie skóry i skłonność do odmrożeń. Pogoda wpływa na stan skóry, ciepły wilgotny dzień pobudza gruczoły łojowe, natomiast dzień gorący pobudza wydzielanie potu. Znaczne wahania temperatury powodują wysuszanie skóry. Skażenie środowiska Jest to jeden z najtrudniejszych do uniknięcia czynników, szczególnie jeśli mieszka się w mieście lub jego pobliżu. Dymy z kominów, spaliny samochodowe itp. niszczą naturalną warstwę ochronną skóry. Słońce lub promienie nadfioletowe Mają one zarówno korzystny jak i szkodliwy wpływ na skórę. Emitowane czy to przez słońce czy to przez łóżka opalające promienie nadfioletowe mogą zmniejszyć wydzielanie łoju i w pewnych przypadkach poprawić stan skóry w trądziku pospolitym. Pobudzają one również sterole w naskórku do wytwarzania witaminy D, która jest wchłaniana do krwi, zapewniając dobry stan tkanki kostnej i prawidłowe zużytkowanie wapnia i jego soli. Zbyt długie wystawianie się na działanie promieni UV prowadzi jednak do wysuszenia skóry oraz powstawania zmarszczek, zmniejsza zawartość elastyny i kolagenu w skórze, co sprawia że skóra traci miękkość i jędrność. Oprócz wysuszenia nieuniknionym skutkiem są zmarszczki i zwiotczenie skóry.


ALKOHOL
Również powoduje odwodnienie skóry. Nadużywanie go prowadzi do trwałego rozszerzenia naczyń na policzkach i nosie.

PALENIE PAPIEROSÓW
Oprócz powodowania rozedmy płuc, zapalenia oskrzeli, raka płuc i chorob serca jest przyczyną nadciśnienia tętniczego i zwężenia naczyń krwionośnych. Nikotyna jest trucizną niszczącą witaminy B i C tak ważne dla zdrowej skóry. Wdychanie dymu daje w efekcie nie tylko matową cerę i włosy, ale także pogłębia zmarszczki wokół ust i oczu.

NARKOTYKI
Wpływ narkotyków na skórę jest katastrofalny. Jej naturalny koloryt ustępuje matowej ziemistej cerze, pojawiają się przedwczesne zmarszczki. Oczy stają się żółte i przekrwione, a włosy tracą połysk.

STARZENIE SIĘ
Naturalny proces zużywania i oddzielania wpływa na skórę w oczywisty sposób. W okresie pokwitania dostrajanie się do zwiększonej aktywności hormonalnej przejawia się zmianami skórnymi. Około 20r.ż. poszczególne układy ciała są w pełni rozkwitnięte i dojrzałe. Jeśli organizm jest zdrowy, skóra również jest rumiana, jędrna, pozbawiona bruzd i zmarszczek. Po 30 r.ż. skóra traci jędrność i pojawiają się drobne zmarszczki. Po 40 i 50r.ż. zmarszczki mimiczne i bruzdy na czole pogłębiają się, a utrata napięcia mięśniowego powoduje dalszą obwisłość skóry na szyi i policzkach. W miarę starzenia obniża się zdolność komórek do wzrostu, podziałów i odnowy. Z biegiem lat pogłębia się atrofia gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych i następuje utrata zabarwienia i cienienie włosów. Zwiększone rogowacenie powoduje matowość i suchość skóry. Pojawiają się znamiona skórne i plamy starcze, szczególnie na grzbietach rąk.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com