A A A

Dolegliwości oczu


Do najczęściej spotykanych dolegliwości oczu możemy zaliczyć:

PIECZENIE I ZACZERWIENIENIE- najczęstszą przyczyną jest najprawdopodobniej długie czytanie lub oglądanie telewizji, praca przy komputerze, uczulenie na kosmetyki do makijażu oczu, a także przebywanie w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. Aby zlikwidować tą dolegliwość oczu poleca się stosowanie kompresów z rumianku, kopru włoskiego lub mięty. Kompresy te mają właściwości przeciwzapalne i działają regulująco, oprócz tego nawilżają, zmiękczają, łagodzą oraz odżywiają skórę wokół oczu.

OPUCHLIZNA POWIEK- jej najczęstszą przyczyną jest zbieranie się wody w tkankach na skutek przemęczenia lub nadmiernej ilości soli w spożywanych pokarmach. Jeżeli nasze powieki są opuchnięte ciągle to może to oznaczać np.: zaburzenia krążenia lub schorzenia nerek, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Doraźnie można stosować zimne okłady z kostki lodu owiniętej w gazę lub przykładać plasterki ogórka wcześniej schłodzone w lodówce.

OBWÓDKI POD OCZAMI- mogą się one pojawić na skutek nerwowości, choroby, wyczerpania organizmu, nieprawidłowego odżywiania, braku witamin i żelaza, przemęczenia, mogą też być dziedziczne. Ciemne obwódki będą mniej widoczne gdy nasz organizm będzie wypoczęty, a nasze posiłki będą bogate w witaminy. Poleca się także używanie kremów pod oczy, w których skład wchodzą wyciągi z kasztanowca, arniki, nagietka, bluszcza zwyczajnego, kwiatu lipy lub miłorzębu japońskiego. W roślinach tych zawarte są związki, które uszczelniają naczynia włosowate. Do codziennych czynności można dołączyć spacery na świeżym powietrzu, picie soku z cytryny z miodem, a także kompresy z czarnej herbaty, które, działają ściągająco, tonizująco i łagodząco a także poprawiają krążenie.

OPUCHNIĘCIE DOLNEJ POWIEKI- jej najczęstszą przyczyną są zaburzenia krążenia, choroba nerek lub wyczerpanie nerwowe. Jeżeli w naszym organizmie nie wystąpiły żadne zaburzenia chorobowe to opuchnięcie dolnej powieki ustąpi prawdopodobnie gdy do naszej codziennej pielęgnacji twarzy dołączymy preparaty, które w swoim składzie będą miały wyciągi między innymi z bluszczu, skrzypu i pierwotnika, rośliny te wygładzają, oczyszczają i napinają skórę. Można stosować również kompresy z kwiatów lipy i świetlika lekarskiego.

WYTRZESZCZ OCZU- najczęściej jest przyczyną choroby gruczołów tarczycy. Wytrzeszcz oczu objawia się zaczerwienieniem oka i spojówek a także ograniczeniem nieruchomości oka. Przy tej dolegliwości zalecane jest leczenie medyczne.

ZAPALENIE BRZEGÓW POWIEK I GRUCZOŁÓW POWIEKOWYCH- do objawów po których można rozpoznać tą dolegliwość zaliczamy: zaczerwienienie powiek, łzawienie, światłowstręt, świąd a także w okolicy rzęs tworzą się małe łuski lub owrzodzenia. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości mogą być: zakażenia bakteryjne, ropne a także alergie na sierść zwierząt lub pyłki roślinne. Przy tej dolegliwości zalecane jest leczenie medyczne.

JĘCZMIEŃ- wywołują go najczęściej bakterie ropne lub gronkowce. Rozpoznamy go po zaczerwienieniu, obrzęku i bolesności. Leczeniem zalecanym jest leczenie medyczne.

KĘPKI ŻÓŁTE POWIEK- przyczyną która wywołuje tą dolegliwość jest podwyższony poziom cholesterolu i lipidów całkowitych w surowicy krwi. Kępki występują zazwyczaj u osób starszych, w kącie powieki górnej powstają żółtawe płaskie nacieki, nie mają one żadnych stanów zapalnych. Wskazanym leczeniem jest tylko leczenie medyczne.

UCZULENIOWE ZAPALENIE POWIEK- objawy po których je rozpoznamy to między innymi: świąd, pieczenie, światłowstręt, łzawienie, a także silny obrzęk spojówek i powiek oraz obfita wydzielina. Przyczyną która go wywołuje to kontakt z alergenami. Należy zrobić testy alergiczne a także skonsultować się z lekarzem.

ŁZAWIENIE OCZU- występuje najczęściej na skutek zimna, silnego oświetlenia, a także jest to odruch obronny po urazach oka. Wywołuje go również kurz , pyłki a także mocno zadymione pomieszczenia. Leczenie polega na usunięciu przyczyny.

ZAPALENIE SPOJÓWEK- wywołuje go ropne lub bakteryjne zapalenie. Objawy, które występują przy zapaleniu spojówek to: obrzęk, zaczerwienienie, świąd, pieczenie, kłucie a także sklejenie brzegów powiek przeważnie po nocnym śnie. Wskazane jest leczenie medyczne a także okłady z herbaty.

SWĘDZENIE- może ono być przyczyną uczulenia lub działania promieni UV. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie. Ulgę przyniosą kompresy z rumianku, herbaty a także świetlika lekarskiego.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com