A A A

SKÓRA

Skóra składa się z dwóch podstawowych warstw: naskórka, czyli wyższej warstwy, w tym powierzchniowej, oraz skóry właściwej, lub niższej, leżącej tuż pod naskórkiem, w której znajdują się naczynia krwionośne, włókna nerwowe oraz gruczoły łojowe i potowe. Między tymi warstwami rozciąga się pofałdowana linia brodawek skóry. Pod skórą właściwą, w tkance podskórnej, tkwi warstwa tłuszczu, która nadaje skórze elastyczność i sprężystość.  więcej »»





Łojotok jest to zwiększona czynność gruczołów łojowych. Wydzielanie i wytwarzanie łoju podlega wpływom fizjologicznym. Pierwsze nasilenie gruczołów łojowych obserwuje się w okresie niemowlęcym, następne zaś w okresie dojrzewania płciowego. Wówczas też mogą wystąpić pierwsze objawy trądzika pospolitego. Na regulację wydzielania łoju mają wpływ następujące czynniki: nadmiar androgenów, niedobór witaminy A, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B2 i PP, niedobór witaminy C.  więcej »»




Skóra atopowa charakteryzuje się nadmierną suchością, zgrubiałym naskórkiem, zmniejszoną ilością gruczołów potowych, nadwrażliwością na działanie substancji drażniących, szczególnie wełny. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS) są szczególnie narażone na alergeny wziewne, występuje u nich nadwrażliwość na kosmetyki,szczególnie zapachowe. W przypadku długotrwałych zmian charakterystyczny jest starczy wygląd skóry. Zaskórniaki jest to drobny czop ropowo - łojowy, zalegający w przewodzie gruczołu łojowego. więcej »»




Właściwe odżywianie organizmu ma bardzo duże znaczenie w osiągnięciu ładnego wyglądu skóry, paznokci i włosów. Prawidłowa dieta powinna zawierać wszystkie składniki potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu. Białko jest podstawowym materiałem budulcowym potrzebnym do budowy i odbudowy każdej komórki. Najwięcej białka znajduje się w jajkach, mleku, serach, rybach i mięsie. Dzienne zapotrzebowanie na białko u osoby dorosłej wynosi 1g/kg masy ciała. więcej »»




Cellulit jest to zmiana struktury skóry, twardnienie i przerost tkanki tłuszczowej, które najczęściej występują na udach, na biodrach i na pośladkach. Komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą tworzą tzw. tkankę tłuszczową podskórną, są one bardzo małe lecz dotknięte cellulitem bardzo się powiększają. Skóra w tych miejscach przypomina "skórkę pomarańczy" gdyż jest pełna nierówności, zgrubień i bruzd. Do przyczyn, które najczęściej wywołują powstawanie cellulitu należą przede wszystkim: niewłaściwa dieta, zaburzenia związane z układem trawiennym, zaburzenia hormonalne a także nerwowe oraz brak ruchu.  więcej »»


 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com