A A A

Zmiany skórne c.d


SKÓRA ATOPOWA
Charakteryzuje się nadmierną suchością, zgrubiałym naskórkiem, zmniejszoną ilością gruczołów potowych, nadwrażliwością na działanie substancji drażniących, szczególnie wełny. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS) są szczególnie narażone na alergeny wziewne, występuje u nich nadwrażliwość na kosmetyki,szczególnie zapachowe. W przypadku długotrwałych zmian charakterystyczny jest starczy wygląd skóry.


ZASKÓRNIK
Jest to drobny czop ropowo - łojowy, zalegający w przewodzie gruczołu łojowego. Jego powierzchnia jest ciemna na skutek utleniania się keratyny.

Spotyka się dwa rodzaje zaskórników:
- otwarte, w których czop rogowo - łojowy jest czarny, dobrze widoczny
- zamknięte, pokryte naskórkiem( przed usunięciem należy zrobić ujście).


PROSAK
Występuje w postaci maleńkiego, białawego tworu, umiejscowionego tuż pod naskórkiem. Jest to najczęściej torbiel gruczołu potowego lub łojowego powstała na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Prosak jest twardy, wyraźnie widoczny na skórze. Występuje najczęściej na twarzy, policzkach, czole, powiekach, a także zdarza się w okolicach narządów płciowych i na powierzchni blizn. Usuwa się go przez wyciśnięcie, po uprzednim zrobieniu ujścia w naskórku. Często przy tym zabiegu pojawia się kropla krwi, miejsce to należy odkazić. KASZAK - występuje w postaci pojedynczych lub mnogich, okrągłych, twardych torbieli, najczęściej w obrębie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Kaszaki są pokryte skórą, nie wykazują cech zapalnych. Często na szczycie kaszaka jest widoczny rogowy czop, przypominający zaskornik. Kaszaki umiejscawiają się na owłosionej skórze głowy, twarzy, karku, za uszami, na tułowiu i w okolicy narządów płciowych.


ROGOWACENIE MIESZKOWE
Są to rozsiane grudki przymieszkowe z czopem rogowym, najczęściej umiejscowione na kończynach, występują u dzieci i osób młodych. Zmiany te nasilają się w okresie zimowym, w lecie zaś ulegają złagodzeniu.


MIĘCZAK ZAKAŹNY
Jest wywoływany przez wirus z grupy ospy, wykazujący bardzo znaczącą zakaźność, szczególnie podatne są na niego dzieci i osoby o obniżonej odporności. Mięczaki zakaźne są to twarde, półprzezroczyste guzki w kolorze perłowym, z zagłębieniem w części środkowej. Zwykle występują w postaci mnogiej. Umiejscowione są najczęściej na skórze rąk, twarzy i w okolicy narządów płciowych.


BRODAWKI ŁOJOTOKOWE
Są to zmiany naskórkowe o brunatnym zabarwieniu, którego intensywność zależy od stopnia utlenienia keratyny i zawartości melaniny. Umiejscowione są one najczęściej w okolicy międzyłopatkowej i na twarzy w obrębie skroni. Na grzbietach rąk zmiany są bardziej płaskie.


BRODAWKI WIRUSOWE
Są to grudki, które powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Występują najczęściej na twarzy i grzbietach rąk. Zmiany te często ustępują samoistnie.


BRODAWKI ZWYKŁE
Są to grudki o powierzchni nierównej, barwy szarobrunatnej lub zbliżonej do koloru skóry, usadowione na skórze nie zmienionej. Najczęściej zajmują palce rąk, wały paznokciowe, czasem umiejscawiają się pod płytką paznokciową. Przebieg brodawki zwykłej jest bardzo długi.


WŁÓKNIAKI
Są to twory pochodzenia łącznotkankowego. W zależności od spoistości rozróżnia się włókniaki miękkie i twarde. - włókniaki miękkie charakteryzują się różną wielkością i kształtem, są koloru cielistego, brunatnego lub sinego. Odmianą włókniaka miękkiego jest włókniak nitkowy. - włókniaki twarde są usytuowane głębiej w skórze, w postaci niewielkich guzków, zwykle pojedynczych. Mają zabarwienie cieliste lub brunatne. Najczęściej występują u osób starszych w obrębie kończyn. PIEGI - występują u osób ze skłonnościami rodzinnymi, przeważnie u osób młodych, najczęściej rudowłosych. Objawami są plamki jasno- lub ciemnobrunatne, leżące na powierzchni skóry. Występują w postaci mnogiej, głównie na twarzy, grzbietach rąk, przedramieniu, plecach, klatce piersiowej.


KĘPKI ŻÓŁTE
Występują w postaci grudek, guzków lub twardych guzów. Na początku charakteryzują się zabarwieniem żółtym, które z czasem przechodzi w zabarwienie brunatne. Pod względem obrazu klinicznego można wyróżnić następujące ich odmiany: - kępki żółte powiek - kępki żółte guzkowe - kępki żółte wysiewne - kępki żółte ścięgien - kępki żółte linijne dłoni.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com