A A A

Jak dbać o piersi

Prawie u 80 procent kobiet w Polsce specjaliści podczas rutynowej wizyty kontrolnej wykrywają zmiany w piersiach. Zazwyczaj są one łagodne. Warto jednak regularnie się badać i nie ryzykować swoim zdrowiem. Szczególnie ważne są badania okresowe.

Co więc robić?:

- Jeśli skończyłaś 20 lat, samobadanie piersi najlepiej jest wykonać 2-3 dni po zakończeniu miesiączki,
- Podczas 20 a 35 rokiem życia raz na dwa lata zrób badanie USG piersi,
- Zawsze podczas wizyty u ginekologa poproś go o zbadanie twoich piersi,
- Jeśli skończyłaś 35 lat przynajmniej raz w roku wykonaj mammografię,
- Po menopauzie badaj się raz w miesiącu, np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca,
- Niezależnie od wieku, jeśli tylko wykryjesz jakiś niepokojący guzek czy zgrubienie, zgłoś się do lekarza,
- Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka (któraś z kobiet w twojej rodzinie miała raka piersi) powinnaś być pod stałą opieką lekarza-endokrynologa. On ułoży dla ciebie kalendarz badań.

Mammografia
Polega na prześwietlani dwukrotnym piersi promieniami rentgena. Dzięki temu badaniu specjalista jest w stanie zauważyć nawet guzki wielkości 3 mm. Jeśli zostanie wykonana mammografia cyfrowa, można dzięki niej wykryć zmiany o wielkości nawet 1 mm. Na badanie mammograficzne należy zgłosić się kilka dni pomiesiączce. Piersi są wtedy mniej wrażliwe na ból.

Ultrasonografia
Za pomocą badania USG można wykryć zmiany mające około 5 mm. Lekarz jest w stanie dzięki takiemu badaniu odróżnić wypełnioną płynem torbiel od guzków litych. Co ważne – na ultrasonografię każda kobieta może zgłosić się w dowolnym dniu cyklu. Jeśli mamy na nie skierowanie od onkologa lub ginekologa, jest ono przeprowadzone bezpłatnie.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com