A A A

Pielęgnacja dłoni


Dłonie są jedyną częścią ciała najbardziej narażoną na działanie szkodliwych substancji , są najważniejszym "narzędziem pracy" w wyniku czego codzienne obowiązki domowe , pranie, sprzątanie, zmywanie naczyń, częsty kontakt z wodą oraz detergentami, a niekiedy także praca zawodowa, powodują niszczenie skóry na dłoniach. Chcąc tego uniknąć wykonujmy wszystkie te czynności w rękawicach ochronnych. Starajmy się także często je myć i wycierać oraz regularnie stosować kremy do rąk.
Ponieważ skóra na dłoniach jest bardzo cienka i prawie nie posiada podściółki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych, niekorzystny wpływ na wygląd naszych dłoni ma także zbyt wysoka i zbyt niska temperatura. Pod jej wpływem skóra na dłoniach robi się wówczas szorstka, szybko wysycha i powstają na niej liczne zmarszczki, dlatego też w zimie należy pamiętać o noszeniu ciepłych rękawiczek oraz regularnym używaniu kremów do rąk, a latem o odpowiednim ich nawilżaniu. Jeżeli nasze dłonie są mocno zniszczone, szorstkie i zaczerwienione należy wówczas po wieczornej kąpieli wcierać w nie grubą warstwę kremu odżywczego, od czubków palców aż do nadgarstka, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić je na noc. Należy jednak pamiętać aby często prać te rękawiczki gdyż resztki kremu z naszych dłoni wnikają między włókna co wpływa na rozwijanie się bakterii.

Doskonałym środkiem, który przywraca ładny wygląd naszych dłoni jest parafina. Wygładza ona powierzchnię skóry, wspomaga ukrwienie i wzmocnienie tkanki łącznej, często stosuje się ją przy leczeniu stanów zapalnych stawów. Pod okładem z parafiny zwiększa się temperatura co powoduje otwieranie się gruczołów potowych oraz porów skórnych przez co lepiej wchłaniają się aplikowane substancje czynne. Zabieg parafinowy można wykonać w domu samej, jeżeli nie mamy uczulenia na parafinę i jej pochodne substancje. Można ją kupić w aptece lub drogerii. Ostrożnie podgrzewamy parafinę i wlewamy ją do miseczki, czekamy aż zacznie delikatnie tężeć a w między czasie wykonujemy peeling dłoni( w drogeriach są dostępne peelingi do dłoni z różnych firm). Następnie po umyciu dłoni wcieramy w nie grubą warstwę kremu odżywczego i zanurzamy, najpierw jedną a później drugą, dłoń w ciepłej parafinie aż do nadgarstka. Wyjmujemy dłoń z parafiny i czekamy aż parafina zastygnie na dłoni . Ponownie ją zanurzamy i powtarzamy tę czynność około 3 razy. Gdy ostatni raz wyciągniemy rękę, na zastygniętą parafinę nakładamy woreczek foliowy lub owijamy ją folią spożywczą, a następnie owijamy dłoń ręcznikiem frotte. Maseczkę tę trzymamy na dłoniach około 15 minut, a następnie delikatnie ściągamy ją. Efekty tego zabiegu są widoczne od razu, skóra staje się gładka i elastyczna.

Oto kilka domowych sposobów na zadbane dłonie:

1. KĄPIEL W OLIWIE
Do małej miseczki wlewamy ciepłej wody oraz kilka łyżek oliwy( może to być olej jadalny), mieszamy to a następnie zanurzamy nasze dłonie w tej kąpieli olejowej. Moczymy w niej ręce przez około 10 minut , następnie myjemy dłonie , delikatnie je osuszamy i wcieramy w nie krem odżywczy do rąk. Ponieważ olej jest bogaty w witaminę E i koi podrażnienia, kąpiel tę najlepiej wykonywać tuż przed samym snem aby nic już nie robić dłońmi.

2. MASECZKA Z SIEMIENIA LNIANEGO
Około 4 łyżki siemienia lnianego zalewamy wrzątkiem i mieszamy tak aby powstała z tego gęsta papka, zamiast wody można także użyć mleka. Tak powstałą papke, jeszcze dobrze ciepłą nakładamy na dłonie, owijamy je warstwą gazy a następnie folią spożywczą lub ręcznikiem frotte. Maseczkę tę trzymamy na dłoniach przez 15-20 minut, a następnie spłukujemy ją. Efeky będzie lepszy jeżeli po zmyciu maseczki lnianej w dłonie wetrzemy krem odżywczy. Maseczka ta bardzo dobrze łagodzi podrażnienia, oczyszcz a także nawilża nasze dłonie.

3.USUWANIE CIEMNYCH PLAM Z DŁONI
Jeżeli na naszych dłoniach znajdują się ciemne plamy, to bardzo łatwo i szybko usuniemy je mocząc dłonie w soku z cytryny lub wcierając w nie kwasek cytrynowy lub sok z rabarbaru. Sok ten dzięki dużej zawartości witaminyC doskonale rozjaśni, wygładzi i odżywi nasze dłonie.

4. PEELING Z PŁATKÓW OWSIANYCH
Skóra naszych dłoni jest szorstka- rewelacyjny dla niej okaże się peeling. W tym celu użyjmy płatków owsianych. Do małej miseczki wrzucamy kilka łyżek płatków owsianych a następnie zalewamy je gorącą wodą, i łyżeczką lub widelcem rozdrabniamy go aż powstanie papka. Papkę tę nakładamy na dłonie i wcieramy w nie przez około 5 minut. Peeling ten jest bardzo łagodny, a skóra na dłoniach będzie odświeżona i odżywiona dzięki dużej zawartości witamin w płatkach.

ZADBANE, POLAKIEROWANE PAZNOKCIE UPIĘKSZAJĄ DŁONIE ZAPEWNIAJĄC IM ŁADNY WYGLĄD. PAMIĘTAJMY ŻE DŁONIE SĄ NASZĄ WIZYTÓWKĄ WIĘC DBAJMY O NIE I O NASZE PAZNOKCIE.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com