A A A

Zmiany skórne


ŁOJOTOK
Jest to zwiększona czynność gruczołów łojowych. Wydzielanie i wytwarzanie łoju podlega wpływom fizjologicznym. Pierwsze nasilenie gruczołów łojowych obserwuje się w okresie niemowlęcym, następne zaś w okresie dojrzewania płciowego. Wówczas też mogą wystąpić pierwsze objawy trądzika pospolitego.

Na regulację wydzielania łoju mają wpływ następujące czynniki: nadmiar androgenów, niedobór witaminy A, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B2 i PP, niedobór witaminy C.



Łojotok można leczyć:

- witaminami.
- hormonalnie,
- dietetycznie ( dieta powinna zawierać duże ilości białka, witamin, soli mineralnych, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy),
- klimatycznie (spacery, gimnastyka na świeżym powietrzu, higieniczny tryb życia),
- miejscowo.

 

TRĄDZIK POSPOLITY

Rozwija się na podłożu cery tłustej. Warstwa rogowa tej cery jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma kolor szarożółty. Na skórze są widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki, grudki, krostki i nacieki zapalne. Cierpi na niego ponad 50% młodzieży. Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania, tzn. około 13 roku życia, ale również w późniejszym. Głównymi miejscami zmian skórnych są okolice twarzy, pleców i klatki piersiowej, w niektórych ciężkich przypadkach może być objęty cały tułów i przechodzić na pośladki oraz uda.


Przyczyny powstawania trądzika pospolitego są różne i złożone, jak np.:

- czynniki genetyczne,
- zaburzenia hormonalne (androgeny wpływają na powiększanie się gruczołów łojowych i wzmożenie wydzielania łoju oraz zgrubienie warstwy rogowej),
- bakterie.


Oprócz trądzika pospolitego w jego najprostszej formie, istnieją jeszcze inne odmiany kliniczne takie jak:

- trądzik ropowiczy - oprócz zmian typowych, tworzą się torbiele ropne, gojenie następuje przez bliznowacenie, blizny te są nierówne, wciągnięte, bardzo szpecące.
- trądzik skupiony - występują głębokie nacieki i torbiele ropne oraz liczne drobne zaskórniki, gojenie następuje przez mostkowe, nierówne i przerosłe blizny.
- trądzik bliznowcowy - polega na tworzeniu się bliznowców w obrębie wykwitów trądzikowych, często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu.
- trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu - wykwity są typu trądzika ropowiczego lub skupionego z rozpadem i objawami krwotocznymi.
- trądzik neuropatyczny dziewcząt - na skutek ciągłego wyciskania i drapania powstają stany zapalne, które po zagojeniu zostawiają blizny. Typowe są liczne przebarwienia skóry wywołane ciągłym uciskiem i drażnieniem
- trądzik wywołany, tj. trądzik: zawodowy, polekowy, kosmetyczny i niemowlęcy. Zmiany ustępują po usunięciu czynników wywołujących.


TRĄDZIK RÓŻOWATY

Jest zaliczany do nerwic naczynioruchowych skóry twarzy. Objawia się on nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, wysiewem grudek i krostek oraz przerostem gruczołów łojowych. Przyczyna powstawania trądzika różowatego nie jest znana.


Czynnikami usposabiającymi są:

- zaburzenia żołądkowo - jelitowe
- zaburzenia hormonalne
- zaburzenia naczynioruchowe


Choroba przebiega w trzech następujących po sobie fazach, które mogą się również na siebie nakładać:

faza 1 - w okresie początkowym pojawiające się zmiany mają charakter rumieniowy, z przemijającym zaczerwienieniem twarzy
faza 2 - w obrębie trwale utrzymujących się ognisk, coraz intensywniej zaczerwienionych, zaznacza się postępujące rozszerzenie naczyń skóry
faza 3 - w miarę postępu choroby, w obrębie ognisk zapalnych rozwijają się grudki zapalne oraz płytkie krosty i wykwity mieszane.

Trądzik różowaty występuje wyłącznie na twarzy. Zmiany pojawiają się początkowo na nosie, później na policzkach, następnie na części środkowej czoła i brody oraz dalej w kierunku okolic podszczękowych. Przebieg trądzika różowatego jest zmienny. Do zaostrzenia objawów choroby dochodzi na wiosnę, a po za tym chorzy często dostrzegają pogorszenie się wyglądu skóry na skutek stresów i zmęczenia. Dermatoza ta utrzymuje się nieograniczenie długo. W około 50% przypadków występują powikłania oczne, takie jak zapalenie spojówek i brzegów powiek. Do częstych objawów trądzika różowatego należy też zajęcie rogówek oczu. Polega ono na przekrwieniu i wrastaniu rozszerzonych naczyń do rogówek.

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com